Rejestracja auta. Co oznaczać będą zielone tablice rejestracyjne?

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury, od 1 stycznia 2020 roku wszystkie pojazdy z napędem elektrycznym będą wyróżnione zielonymi tablicami rejestracyjnymi z czarnymi napisami, dzięki którym kierowcy będą mogli łatwiej poruszać się po miejscach przystosowanych do tego celu, między innymi po buspasach czy strefach czystego transportu.

Kogo dotyczy nowy przepis związany z wejściem do użytku nowych tablic rejestracyjnych?

Nowy przepis, obligujący posiadaczy samochodów z napędem elektrycznym do zaopatrzenia się w zielone tablice rejestracyjne, wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku. Już od 11 lipca tego roku kierowcy mają otrzymać nowe tablice do użytku. W razie potrzeby wymiany starych tablic na nowe, warsztat samochodowy Piaseczno będzie mógł wykonać tę czynność. Przypuszcza się, że w całej Polsce zmiana ta obejmie około 20 tysięcy osób będących posiadaczami pojazdów elektrycznych – zarówno właścicieli firm, jak też osoby prywatne. Nie ma natomiast obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych na nowe ten kierowca, który zdążył już zarejestrować swój samochód zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami.

W jakim celu będą stosowane nowe, zielone tablice rejestracyjne?

Nowy wzór tablic rejestracyjnych ma ułatwić kontrolerom ruchu drogowego, między innymi policjantom z drogówki, szybką weryfikację, czy dany pojazd, poruszający się po buspasach czy też strefach czystego transportu, ma prawo właśnie tam się znajdować.

W jaki sposób będzie wyglądać nowy wzór tablicy rejestracyjnej?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury, nowe tablice rejestracyjne będą zielone. Ponadto, samochody z napędem elektrycznym będą dodatkowo oznaczone nalepką z czerwoną obwódką, zaś samochody wodorowe – naklejką z żółtym obrysem. Obowiązek oznaczenia auta nie będzie natomiast spoczywać na właścicielach samochodów hybrydowych. W projekcie ustawy znajdują się wzory określające wygląd nowych tablic rejestracyjnych, zarówno tych przeznaczonych z myślą o samochodach, jak również o motocyklach i motorowerach.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM