Samochód hybrydowy. Czy to się opłaca?
Wiele osób, ze względu na przyszłe oszczędności, zastanawia się, czy samochody hybrydowe są warte zakupu. W rzeczywistości, w większości przypadków takie auta kosztują więcej pieniędzy niż zakup samochodu napędzanego benzyną. Dlaczego więc tak wiele osób kupuje hybrydę, myśląc o przyszłych profitach?
Czy samochody hybrydowe oszczędzają pieniądze?
Prawdopodobną przyczyną dużego zainteresowania hybrydami jest to, że większość osób skupia się na kosztach paliwa jako głównej aspekcie zakupu samochodu hybrydowego, co ma sens. Właściciel auta co kilka dni musi udać się na stację benzynową, aby napełnić bak. Rozwiązaniem, które pojawia się najczęściej, jest zakup samochodu bardziej wydajnego pod względem zużycia paliwa.
Na co składa się koszt samochodu hybrydowego?
Aby sprawdzić, czy samochody hybrydowe pozwalają zaoszczędzić pieniądze, trzeba spojrzeć na pełną pulę kosztów. Oznacza to uwzględnienie elementów takich jak: cena zakupu, niezawodność, koszty bieżące i oszczędność benzyny. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy ustalaniu, czy hybryda pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, jest koszt zakupu samochodu. Najczęściej samochody hybrydowe są droższe niż tradycyjne. Powodem tego jest to, że budowa ich podzespołów kosztuje więcej, co jest przenoszone bezpośrednio na kupującego. W przypadku niezawodności, porównując tę samą markę i model pojazdu, wyniki powinny być zbliżone. Ogólnie rzecz biorąc, samochody hybrydowe są tak samo niezawodne jak samochody napędzane benzyną. Nie należy oczekiwać, że hybrydy będą kosztować znacznie więcej w zakresie rutynowej konserwacji (z drobną różnicą w kwestii zużycia hamulców).
Innym ważnym problemem samochodu hybrydowego jest akumulator. Wiele osób uważa, że wymiana baterii hybrydowej, dokonana przez auto serwis Piaseczno, będzie kosztować krocie i – co gorsza – będzie działać tylko przez określony czas. Prawda jest taka, że producenci samochodów budują hybrydowe akumulatory, aby przetrwały żywotność całego pojazdu. Wielu z nich oferuje standardowe gwarancje, np. na 10 lat. Aby ustalić, czy są jakieś oszczędności w kwestii paliwa, musisz spojrzeć na koszt benzyny i liczbę przejechanych kilometrów samochodem, np. w okresie ostatniego roku. Najczęściej w takiej kalkulacji wychodzi względnie dość niewielka oszczędność w skali roku. Plusem jest zaś rzadsza potrzeba tankowania.