Co sprawdzić przed kupnem samochodu używanego?
Zakup używanego samochodu w Polsce to nie lada wyzwanie z uwagi na fakt, że rynek ostatnimi laty zalała fala aut z nieznaną historią. Zanim dokonasz zakupu używanego samochodu, to zastosuj poniższe zasady, które mogą uchronić Cię przed zakupem auta po wypadku lub z inną przykrą historią. Co powinieneś sprawdzić przed kupnem samochodu używanego?
Przebieg samochodu
Przebieg teoretycznie możesz sprawdzić w bazie, w której zarejestrowane są przebiegi aut podczas przeglądów. Jednak nie jest to gwarancją na sprawdzenie oryginalnego przebiegu, ponieważ wystarczy, że handlarz przed pierwszym przeglądem sprowadzonego auta cofnął licznik i wykonał przegląd. W ten sposób auto na pierwszym przeglądzie uzyskuje mniejszy przebieg. Istnieją sposoby, aby sprawdzać historię auta za granicą, ale często są one skomplikowane i pochłaniają dużo czasu. Dlatego sprawdzanie przebiegu w polskiej bazie danych jest skuteczne przy kupnie auta od nowości zarejestrowanego w Polsce. Pamiętaj, że takie auta jak kombi lub vany mają niesamowicie duże przebiegi, ponieważ najczęściej kupują je przedstawiciele handlowi, lub osoby, które dużo jeżdżą. Poza tym sam przebieg auta nie gwarantuje, że będzie Ci dobrze służyć.
Pełna dokumentacja auta
Podczas oględzin poproś sprzedającego o książkę serwisową, faktury z napraw i sprawdź, czy są oryginalne. Jak rozpoznać oryginalną książkę serwisową? W podrabianych często widnieje ten sam charakter pisma, te same podpisy serwisanta, a wszystko napisane jest jednym długopisem. Porównaj faktury z napraw z wpisami w książce. W przypadku sprowadzonego auta poproś o komplet dokumentów, ponieważ są niezbędne do rejestracji. Sprawdź też ważność przeglądu oraz ubezpieczenie OC. Porównaj ViN z dowodu na tabliczce znamionowej auta.
Stan karoserii
Wiele osób nie wie, co sprawdzić przed kupnem samochodu używanego i jednocześnie nie robi szczegółowych oględzin. Pomocny jest miernik grubości lakieru, w który pozwala sprawdzić, czy auto nie było malowane. Poza tym sprawdź, czy wszystkie szczeliny wokół drzwi, maski i tylnej klapy są równe. Zobacz, czy wszystkie elementy karoserii mają jednakowy odcień. Z tego względu auto powinno być umyte i suche. Zajrzyj pod progi i podłogę, czy nie ma tam rdzy. Przejedź delikatnie dłonią pod dolnymi krawędziami drzwi, ponieważ tam często pojawiają się pierwsze oznaki korozji. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie daty i loginu na szybach. Wszystkie daty produkcji szyb powinny być takie same i zgodne z rocznikiem produkcji auta. Również logo producenta powinno być takie samo. Jeżeli oznaczenia na szybie różnią się, może to oznaczać, że dany element karoserii był wymieniany.
Układ kierowniczy
Na początku sprawdź stan przednich opon, czy są równomiernie zużyte. Bieżnik zużyty na zewnętrznych lub wewnętrznych stornach opon świadczy o źle ustawionej geometrii kół. Podczas wolnej jazy delikatnie puść kierownicę i przekonaj się, czy auto jedzie równomiernie. Jeżeli zacznie delikatnie ściągać je na jedną stronę, może to oznaczać, że układ kierowniczy jest uszkodzony. Podczas jazdy po nierównym terenie posłuchaj, czy z zawieszenia nie wydobywają się niepokojące stuki, piski, itd.
Silnik
Zobacz, czy silnik nie jest umyty, o czym mogą świadczyć delikatne zacieki środka czyszczącego lub zbyt czysty blok. Zwróć uwagę na niepokojące wycieki oleju lub płynu chłodzącego oraz czy śruby nie były odkręcane. Sprawdź, czy na reflektorach znajduje się to samo logo producenta oraz data produkcji. Na korku wlewu oleju nie powinno być gęstego szlamu, podobnego do majonezu. Szlam na korku lub bagnecie oleju świadczy o pęknięciu głowicy lub przepaleniu uszczelki pod głowicą. Zapal auto, wciśnij gaz i zobacz, czy z rury nie wydobywa się czarny dym, który świadczy najczęściej o pękniętej uszczelce pod głowicą. Posłuchaj, czy silnik pracuje równomiernie na wolnych i szybkich obrotach.
Wnętrze auta
Fotel kierowcy, kierownica i gałka zmiany biegów to elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu używanego samochodu. Jeżeli są zużyte, może to świadczyć o tym, że auto ma duży przebieg. Podobnie jest z pedałami, jeżeli są oryginalne i bez nakładek. Zobacz, czy w miejscach poduszek powietrznych nie widnieją ślady demontażu. Sprawdź datę produkcji na pasach, która powinna być godna z datą produkcji auta. Jeżeli data się różni, oznacza to, że pasy zostały wymienione i auto może być po wypadku. Warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie elektroniki w samochodzie. Wszystkie przełączniki i czujniki powinny działać.
Jazda próbna
Podczas jazdy sprawdź, czy sprzęgło nie ślizga się podczas dynamicznego dodawania gazu. Przetestuj, czy podczas przyspieszania i hamowania, auta nie ściąga w bok. Zarówno w skrzyniach manualnych, jak i automatycznych biegi powinny przełączać się płynnie i bez żadnych zgrzytów.
To podstawowe zasady, którymi powinieneś kierować się podczas zakupu używanego samochodu. Wykrycie wszystkich wad nie jest możliwe, ale dzięki zdobytej wiedzy możesz kupić naprawdę sprawne auto.