Automatyczna skrzynia biegów zapewnia wygodę użytkowania auta. Problemem jest jej wrażliwość na nieodpowiednie zachowania podczas jazdy. 10 poniższych nawyków pozwoli Wam zachować ją w prawidłowym stanie na dłużej.
Błąd pierwszy: zmiana trybu w czasie jazdy
Podstawową zasadą jest przełączanie się miedzy trybami tylko wtedy, gdy auto zostało zatrzymane całkowicie.
Błąd drugi: przejście z D do R
Zmiana trybu miedzy jazdą a wstecznym nie powinna odbywać się w sposób zbyt płynny. Jeśli odbędzie zbyt szybko, możemy traktować to tak samo jak zmianę w czasie jazdy.
Błąd trzeci: długi zjazd z góry przy użyciu trybu N
Zjazd z użyciem luzu nie jest odpowiedni dla przekładni. Należy stosować zmianę przełożenia czy programy (1,2,3). Owocuje to ograniczeniem utraty sprawności hamulców.
Błąd czwarty: hamowanie przejściem w tryb R
Tocząc się, nie należy hamować inaczej niż przy użyciu pedału. Nagła zmiana trybu wywoła bardzo duże obciążenia wewnątrz skrzyni.
Błąd piąty: zwiększanie obrotów przy użyciu dwóch pedałów naraz
Wciskanie naraz gazu i hamulca skutkuje nagłym zwiększeniem obrotów początkowych silnika. Skutkiem tego jest też niebezpieczne podwyższenie temperatury w przekładni.
Błąd szósty: szybka jazda na zimnym silniku
Optymalna praca dla wszystkich podzespołów samochodu zostaje osiągnięta zazwyczaj po przejechaniu paru kilometrów. Zbyt szybka i brawurowa jazda zaraz po odpaleniu będzie szkodliwa zwłaszcza dla skrzyni, w której nie rozgrzał się olej.
Błąd siódmy: być holowanym
Chociaż neutralny tryb N służy to bycia holowanym (zwykle producenci sugerują do 50 km/h), to nie jest najlepszy stan dla naszej skrzyni biegów. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie lawety.
Błąd ósmy: odpalanie metodą na pych
Środowisko pracy przekładni obywa się kiedy silnik jest już włączony. Dlatego przy problemach z odpaleniem metoda ręcznego rozpędzenia pojazdu nie jest wskazana.
Błąd dziewiąty: jeden olej na całą żywotność
Producenci reklamują swoje automaty jako niewymagające wymiany oleju przez cały okres jej użytkowania. Warto jednak uwzględnić jego zmianę po przejechaniu np. 70 tys. km. W tym celu najlepiej udać się do warsztatu samochodowego. Piaseczno dysponuje bogatą bazą specjalistów.
Błąd dziesiąty: jazda z przyczepką
Dodatkowe obciążenie w autach nie przystosowanych do tego może być dla nich zabójcze ze względu na rosnącą temperaturę. Warto mieć na uwadze zalecenia producenta i to, czy nasza skrzynia ma chłodnicę jej oleju.